CYFROPOL

język polski przed maturą

Przed maturą!

JĘZYK POLSKI

Pomysły na lekcje ...

JĘZYK POLSKI

Testy, sprawdziany, ...

JĘZYK POLSKI

Stwórz swoją www

HENRYK SIENKIEWICZ, POTOP

TEKSTY ALFABETYCZNIE

AUTORZY ALFABETYCZNIE

 Przeżycia religijne Andrzeja Kmicica

 

     Sienkiewicz wykreował obraz bohatera przede wszystkim hiperdynamiczego. Jako mściciel uśmierconych kompanów - z zaciętością pali wieś i morduje mieszkańców, dając upust swoim emocjom i instynktom. Jako zwolennik Radziwiłła - jest mu w pełni oddany i z zaangażowaniem wypełnia jego rozkazy. Jako pokutnik - przeżywa niemal mistyczne uniesienia na Jasnej Górze.

 

    Z Kmicica dusza nieomal wyszła; czuł tylko, że ma przed sobą niezmierność, której nie pojmie i nie ogarnie, a wobec której wszystko niknie. Czymże były zwątpienia wobec tej ufności, której cała istność nie mogła pomieścić; czym niedola wobec tej pociechy; czym potęga szwedzka wobec takiej obrony; czym ludzka złość wobec takiego patronatu?...

     Tu myśli w nim ustały i zmieniły się w czucia same; zapomniał się, zapamiętał, przestał rozeznawać, kim jest, gdzie jest... Zdawało mu się, że umarł, że dusza jego leci z głosami organów, mięsza się z dymami kadzielnic; ręce, przywykłe do miecza i rozlewu krwi, wyciągnął do góry i klęczał w upojeniu, w zachwycie.

     Tymczasem ofiara kończyła się. [...] Ksiądz prawił naukę z kazalnicy, ale Kmicic długo jeszcze nic nie słyszał, nic nie rozumiał, jak człowiek zbudzony ze snu nie od razu miarkuje, gdzie kończy się sen, a rozpoczyna jawa.

 

     Doświadczenie religijne Kmicica jest niezwykle intensywne: w pozawerbalny sposób zatapia się w tym co nieskończone, tajemnicze, ale zarazem pozwalające na ufność i dające poczucie siły. Kmicic zatraca się w tym zbiorowym doświadczeniu obecności Boga. Owe mistyczne przeżycia pojawiają się zazwyczaj w sytuacjach społeczno-politycznych wysoce napiętych i kryzysowych.  A do takich z pewnością należał potop szwedzki.