CYFROPOL

język polski przed maturą

Przed maturą!

JĘZYK POLSKI

Pomysły na lekcje ...

JĘZYK POLSKI

Testy, sprawdziany, ...

JĘZYK POLSKI

Stwórz swoją www

Książka Mario Puzo "Sycylijczyk" łączy kilka cech gatunkowych i parę uniwersalnych motywów: przede wszystkim jest dwudziestowieczną wersją historii Robin Hooda w mafijnym wcieleniu.

 

     Powieść trzyma w napięciu, wzrusza i przeraża.

 

     Oczywiście dla czytelnika istotną kwestią jest fakt, że historia oparta jest na autentycznych wydarzeniach, co można sprawdzić w Wikipedii. Główny bohater - Salvatore Giuliano, nazywany zdrobniale Turi - popada w konflikt z prawem z powodu trudnej sytuacji materialnej i właściwie przez przypadek, broniąc przed policjantami zdobytego sera, czyli de facto ratując rodzinę przed głodem. Ów przypadek był jednak drastyczny - Turi zabił jednego z karabinierów. 

    Salvatore to postać paradoksalna: jest młody, przystojny, wrażliwy, otacza się książkami, które do skalnej groty przywozi mu jego ojciec chrzestny. Ale jednak rabuje, napada, zdejmuje z palców arystokratek cenne pierścionki.

      Z czasem jednak staje się kimś więcej niż rabusiem i Robin Hoodem, zabierającym bogatym, a oddającym biednym. Urasta do rangi bojownika o wyzwolenie Sycylii spod wpływów włoskich.