24/07/2017

Mario Puzo, Sycylijczyk

    

     Książka Mario Puzo "Sycylijczyk" łączy kilka cech gatunkowych i parę uniwersalnych motywów: przede wszystkim jest dwudziestowieczną wersją historii Robin Hooda w mafijnym wcieleniu.

 

     Powieść trzyma w napięciu, wzrusza i przeraża.

 

     Oczywiście dla czytelnika istotną kwestią jest fakt, że historia oparta jest na autentycznych wydarzeniach, co można sprawdzić w Wikipedii. Główny bohater - Salvatore Giuliano, nazywany zdrobniale Turi - popada w konflikt z prawem z powodu trudnej sytuacji materialnej i właściwie przez przypadek, broniąc przed policjantami zdobytego sera, czyli de facto ratując rodzinę przed głodem. Ów przypadek był jednak drastyczny - Turi zabił jednego z karabinierów. 

    Salvatore to postać paradoksalna: jest młody, przystojny, wrażliwy, otacza się książkami, które do skalnej groty przywozi mu jego ojciec chrzestny. Ale jednak rabuje, napada, zdejmuje z palców arystokratek cenne pierścionki.

      Z czasem jednak staje się kimś więcej niż rabusiem i Robin Hoodem, zabierającym bogatym, a oddającym biednym. Urasta do rangi bojownika o wyzwolenie Sycylii spod wpływów włoskich.

a

CYFROPOL

język polski przed maturą

Przed maturą!

JĘZYK POLSKI

Pomysły na lekcje ...

JĘZYK POLSKI

Testy, sprawdziany, ...

JĘZYK POLSKI

Stwórz swoją www