CYFROPOL

język polski przed maturą

Przed maturą!

JĘZYK POLSKI

Pomysły na lekcje ...

JĘZYK POLSKI

Testy, sprawdziany, ...

JĘZYK POLSKI

Stwórz swoją www

O renesansie całościowo

Malarstwo epoki renesansu

Leonardo da Vinci, Mona Lisa

   

    

 

 

Renesans

S. Botticelli, Narodziny Wenus

     Mona Lisa antropocentryczną malarską refleksją

o człowieku i naturze

     Każde dzieło sztuki - takie jak rzeźba, piosenka, budynek czy też obraz - jest wyrazem pewnej antropocentrycznej wizji, którą chciał przedstawić jej twórca.

     Na obrazie Leonarda da Vinci „Mona Lisa” możemy w centrum podziwiać piękną kobietę, wzór ówczesnego piękna. Jest ona tak przedstawiona, że odbiorca skupia się niemalże tylko na sylwetce tej kobiety, nie dostrzegając drugiego planu, w którym kryje się intrygujący, tajemniczy krajobraz. Krajobraz ten jest pełen drobnych szczegółów, które można dostrzec po głębszej analizie obrazu. Widzimy tam liczne skały, góry, doliny, drogi, mosty, zbiorniki wodne i wydawać by się mogło -zachód słońca. Nie możemy jednak w pełni podziwiać piękna tego krajobrazu, gdyż swoim urokiem zakrywa go postać Mony Lisy. Siedzi ona z gracją na tarasie z oczyma zwróconymi ku odbiorcy. Ma na twarzy nonszalancki uśmieszek, przez co jest intrygująca i skupia na sobie spojrzenia. Jest w absolutnym centrum uwagi odbiorcy. Dominuje nad krajobrazem tak, jakby nim władała. Ale z drugiej strony można się pokusić o stwierdzenie, że na swój sposób pejzaż jest odbiciem cech postaci: zakryty mgiełką tajemniczości, pociągający, kierujący myśli ku temu, co nieodgadnione …

     Dlatego właśnie można powiedzieć, że „Mona Lisa” jest antropocentryczną malarską refleksją o człowieku i naturze. Antropocentryzm jest poglądem filozoficzno-religijnym, według którego człowiek stanowi centrum i cel wszechświata. Element tego nurtu można dostrzec na obrazie Leonarda da Vinci . Mona Lisa jako człowiek dominuje nad krajobrazem znajdującym się za jej plecami. Siedzi dumna niczym władca. Patrząc z wysokości balkonu czuje, że wszystkie elementy przyrody są jej poddane i uległe, są tylko tłem, które towarzyszy wielkości i pięknu człowieka.

 

                                                                                                                                                    Emilia L.