CYFROPOL

język polski przed maturą

Przed maturą!

JĘZYK POLSKI

Pomysły na lekcje ...

JĘZYK POLSKI

Testy, sprawdziany, ...

JĘZYK POLSKI

Stwórz swoją www

ANDRZEJ STASIUK, GROCHÓW

TEKSTY ALFABETYCZNIE

AUTORZY ALFABETYCZNIE

 Obraz śmierci i zaświatów w utworze Grochów

 

     W jednym z fragmentów Grochowa pojawia się wspomnienie narratora z czasów dzieciństwa.

 

     No więc babka wierzyła w duchy. [...] To były długie historie. Dotyczyły banalnych zdarzeń, pracy, odwiedzin, wędrówek do sąsiedniej wsi, spotkań z rodziną. Spokojna narracja wypełniona faktami, nazwami rzeczy i imionami ludzi. Topografia ich wsi i kilku okolicznych.

 

     W opowieściach babki - tak bardzo rzeczowych i opartych na faktach - uwidacznia się ta dość oczywista i uniwersalna prawda o tym, czego nie da się wpisać w logikę faktów i racjonalnego myślenia, a co musi być obecne w świadomości każdego człowieka - rzeczywistości nie da się sprowadzić do wymiaru wyłącznie realnego i materialnego.

 

     W tej szarej materii pojawiały się od czasu do czasu pęknięcia, nitki wątku i osnowy rozstępowały się i przezierały przez nie zaświaty, nadprzyrodzone, w każdym razie Inne.

 

     W ten sposób babka stała się dla narratora pewnego rodzaju przewodniczką po przestrzeni nieznanej. Dzięki jej opowieściom był wprowadzany w ów Inny świat.

     Śmierć babki przyniosła nowe doświadczenia. Pocałunek złożony przez narratora na ustach babki przyniósł odczucie obcości, twardości i nieruchomości. Może rzec, doświadczył on fizycznie sposobu obecności śmierci. Ale co ciekawe, nie odczuwał strachu.

 

     Strach przyszedł później. W chwili, gdy zobaczyłem na zewnątrz domu czarną kościelną chorągiew ze srebrnym krzyżem. Ktoś przymocował ją do ściany domu tak, że powiewała z łopotem na tle błękitnego nieba [...].

     To byłą pierwsza w życiu lekcja o przewadze symbolu nad rzeczywistością.

 

     Zatem to nie rzeczywistość sama w sobie jest taka groźna dla człowieka, lecz kultura, która chce sobie podporządkować emocje człowieka.