CYFROPOL

język polski przed maturą

Przed maturą!

JĘZYK POLSKI

Pomysły na lekcje ...

JĘZYK POLSKI

Testy, sprawdziany, ...

JĘZYK POLSKI

Stwórz swoją www

T. Harv Eker, Bogaty albo biedny

T. Harv Eker - strona wyjściowa

Programowanie umysłu - myśli - uczucia - działania - wyniki

 

     To jest chyba podstawa koncepcji T. Harva Ekera zawartej w książce Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie. Autor zaczyna od wybornego chwytu, polegającego na stwierdzeniu, że czytelnik nie powinien wierzyć ani w jedno słowo napisane w tej książce. Oczywiście intencją Ekera jest wyczulenie odbiorcy na niemożliwość bezpośredniego przenoszenia pewnych modeli zachowań z autora na czytelnika. Tu trzeba przejść własną drogę poprzez własne błędy.

     Programowanie naszego umysłu rozpoczyna się bardzo wcześnie. Jesteśmy na różne sposoby modelowani przez rodziców i najbliższe otoczenie. Odbywa się na płaszczyźnie werbalnej, ale też uczuciowej i właśnie poprzez podświadome naśladowanie wzorców, czyli właśnie modelowanie.

     W życiu dorosłym nie uświadamiamy sobie, że nasze myślenie zostało wcześniej zaprogramowane, a to myślenie z kolei determinuje uczucia, te zaś - jak wykazują liczne badania i eksperymenty - mają w wielu sytuacjach istotniejszy wpływ na decyzje i działania niż świadome myśli. I tak oto powstaje wynik, czyli rezultat tego całego procesu.

     Ten schemat przenosi Eker na poziom naszych finansów i naszego stosunku do pieniędzy.