CYFROPOL

język polski przed maturą

Przed maturą!

JĘZYK POLSKI

Pomysły na lekcje ...

JĘZYK POLSKI

Testy, sprawdziany, ...

JĘZYK POLSKI

Stwórz swoją www

T. Harv Eker - strona wyjściowa

Programowanie umysłu - myśli - uczucia - działania - wyniki

 

     To jest chyba podstawa koncepcji T. Harva Ekera zawartej w książce Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie. Autor zaczyna od wybornego chwytu, polegającego na stwierdzeniu, że czytelnik nie powinien wierzyć ani w jedno słowo napisane w tej książce. Oczywiście intencją Ekera jest wyczulenie odbiorcy na niemożliwość bezpośredniego przenoszenia pewnych modeli zachowań z autora na czytelnika. Tu trzeba przejść własną drogę poprzez własne błędy.

     Programowanie naszego umysłu rozpoczyna się bardzo wcześnie. Jesteśmy na różne sposoby modelowani przez rodziców i najbliższe otoczenie. Odbywa się na płaszczyźnie werbalnej, ale też uczuciowej i właśnie poprzez podświadome naśladowanie wzorców, czyli właśnie modelowanie.

     W życiu dorosłym nie uświadamiamy sobie, że nasze myślenie zostało wcześniej zaprogramowane, a to myślenie z kolei determinuje uczucia, te zaś - jak wykazują liczne badania i eksperymenty - mają w wielu sytuacjach istotniejszy wpływ na decyzje i działania niż świadome myśli. I tak oto powstaje wynik, czyli rezultat tego całego procesu.

     Ten schemat przenosi Eker na poziom naszych finansów i naszego stosunku do pieniędzy.